Absolventi mají šanci zazářit po boku hvězd klasické hudby

Absolventi mají šanci zazářit po boku hvězd klasické hudby

Mezinárodní projekt Letní hudební akademie v Kroměříži nabízí letos již po páté možnost mladým talentovaným studentům různých hudebních oborů, aby se zdokonalili ve své „disciplíně“ pod vedením špičkových lektorů působících u nás i v zahraničí. Je to pro ně ale také příležitost vystoupit na pódiích po boku svých hudebních vzorů mnohdy i za doprovodu velkého orchestru a představit své umění široké veřejnosti v rámci festivalu Hudební Kroměříž.

Letos tuto prestižní výsadu bude mít opět několik laureátů loňského ročníku i dřívějších absolventů akademie. Nejmladší z nich Nora Lubbadová, teprve třináctiletá mimořádně nadaná klavíristka, má i přes svůj útlý věk na svém kontě řadu významných ocenění a prestižních hudebních zkušeností na domácí i mezinárodní scéně. K jejím posledním úspěchům patří například letošní 1.cena v sólovém klavíru i v kategorii klavírní koncert, Cena za nejlepší výkon Chopinova díla a GRAND PRIZE / VELKÁ CENA/. V rámci letošního ročníku vystoupí společně s Ivo Kahánkem během Klavírního recitálu v sobotu 13. srpna v kině Nadsklepí.

Při Slavnostním symfonickém koncertu v neděli 14. srpna se ve Skleníku Květné zahrady představí sedmnáctiletý violoncellista Tomáš Prechal, který žije v Nizozemí. Loni zazářil na akademii Kroměříž a stal se jedním z oceněných laureátů. Kromě toho, že hraje od pěti let na violoncello, začal se ve svých jedenácti let zabývat i komponováním. Společně s ním zahraje na tomto koncertě po bohu Václava Hudečka, k jehož výročí je koncert věnován, také další loňský oceněný student, houslista David Hernych. Jako sólista má ve svých osmnácti letech za sebou spolupráci s předními českými dirigenty, jako je Petr Vronský, Radek Baborák, Ondřej Vrabec či Jakub Klecker.

Už v rámci Zahajovacího koncertu Návrat míru  v pátek 12. srpna v Rotundě vystoupí za doprovodu Orchestru Collegium Colloredo i bývalá absolventka akademie, studentka ze třídy Kateřiny Kněžíkové a v současné době již úspěšná sopranistka Markéta Klaudová, která se již řadu let věnuje interpretaci staré hudby.

Jaké mimořádné talenty přinese letošní ročník Letní hudební akademie v Kroměříži, se dozvíme na Závěrečném koncertě „Návrat Amadea“ v pátek 19. srpna ve Skleníku Květné zahrady, kde budou nejlepší absolventi vyhlášeni.

Podrobnější informace o programu i zmíněných absolventech naleznete v programu jednotlivých koncertů ZDE