19. 8. 2022
20:00
SKLENÍK, KVĚTNÁ ZAHRADA
KROMĚŘÍŽ
Spolupořadatelem koncertu je Národní památkový ústav
Výjimečný hudební zážitek plný Mozartovských melodií, mimořádné scény a kouzelného
prostředí Květné zahrady, památky UNESCO. Slavnostní závěrečný koncert je věnovaný 5.
výročí Letní hudební akademie Kroměříž, součástí programu je vyhlášení laureátů letošní
akademie.
Návrat Amadea
Michaela Fukačová – violoncello
Adam Plachetka – baryton
Pavel Nikl – viola
David Mareček, Lukáš Mareček – provází slovem
Program:
W.A.Mozart – Don Giovanni, předehra
W.A.Mozart – Koncertantní symfonie pro housle a violu Es Dur K.364, Allegro, Andante, Presto
– pauza –
A.Dvořák – „Klid lesa“ Des Dur, op. 68 pro violoncello a orchestr – Rondo g moll op. 94 pro violoncello a orchestr
W.A.Mozart – „Hai già vinta la causa!“ árie hraběte z opery Figarova svatba
W.A.Mozart – „Come Scoglio“ árie Fiordiligi z opery Cosi fan Tutte (Takové jsou všechny)
W.A.Mozart – Cavatina „Se vuol ballare“ árie Figara z opery Figarova svatba
W.A.Mozart – Duettino „Crudel! Perché finora“

Michaela Fukačová
violoncello
Michaela Fukačová patří k nejvýznamnějším violoncellistkám současnosti. Po studiích v Brně a Praze se stala absolventkou sólistické třídy Královské konzervatoře v Kodani a svůj talent rozvíjela dále u legendárních violoncellistů. Je laureátkou mnoha soutěží a získala řadu cen a zvláštních uznání. Trvale žije v Dánsku a jako sólistka spolupracuje s předními českými, skandinávskými, ale i dalšími vynikajícími tělesy. Je oddanou propagátorkou hudebních velikánů své rodné vlasti, především Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Josefa Suka.
Kateřina Kněžíková
soprán
Sopranistka Kateřina Kněžíková se řadí k nejperspektivnějším pěvkyním mladé generace, je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon. V současné době je stálou členkou Opery Národního divadla a kromě opery se zaměřuje i na koncertní repertoár. Ve spolupráci s Davidem Švecem (klavír) a Kateřinou Englichovou (harfa) se věnuje také komorním a písňovým recitálům. Vystupuje s předními mezinárodními orchestrálními tělesy i dirigenty, vytvořila celou řadu nahrávek, za které získala několik ocenění.

Adam Plachetka
baryton
Zpěvák Adam Plachetka je absolventem Pražské konzervatoře a AMU. V roce 2005 debutoval v Národním divadle v Praze, kde nastudoval řadu mozartovských postav a kde je dnes, stejně jako ve Státní opeře, stálým hostem. O pět let později se stal stálým členem ansámblu Vídeňské státní opery, kde působí dodnes. Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku a na Salzburger Festspiele. Pravidelně spolupracuje se špičkovými
orchestry a dirigenty a objevuje se na koncertních pódiích po celém světě.

Fedor Rudin
housle
Francouzsko-ruský houslista a dirigent Fedor Rudin se řadí k nejvýjimečnějším umělcům dnešní generace. Je laureátem spousty prestižních soutěží a účinkoval s mnoha světově proslulými orchestry (např. Symfonický orchestr Berlínského rozhlasu, Basileje Symphony Orchestra). K vrcholům sezóny 2021/2022 patří debut Rudina s Norským rozhlasovým orchestrem pod taktovkou Petra Popelky. Rudin se věnuje také komorní hudbě, je zakládajícím členem Fratres Trio, které tvoří housle, saxofon a klavír.

Pavel Nikl
viola
Pavel Nikl vystudoval hru na violu na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, poté pokračoval ve studiích na Akademii múzických umění v Praze ve violové třídě prof. Jana Pěrušky a Milana Škampy. Během studia se zúčastnil několika mistrovských kurzů a mezinárodních soutěží a získal několik ocenění. Jako sólista spolupracoval s mnohými orchestry. V roce 2002 se stal jedním ze zakládajících členů smyčcového kvarteta Pavel Haas
Quartet. Věnuje se pedagogické činnosti, kromě violy vyučuje také komorní hru.

PKF – Prague Philharmonia
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 pod názvem Pražská komorní filharmonie. Založení filharmonie podnítil dirigent Jiří Bělohlávek a dnes patří těleso mezi nejrespektovanější české i světové orchestry. Hlavní repertoárovou oblastí orchestru je hudba vídeňského klasicismu, rozšiřována o díla romantismu a hudbu 20. a 21. století. PKF se pravidelně objevuje na mezinárodních hudebních festivalech, vystupuje v předních světových sálech a spolupracuje se světoznámými dirigenty a interprety.

Tomáš Netopil
dirigent
Kroměřížský rodák Tomáš Netopil se řadí k nejzajímavějším dirigentům současnosti. Nejprve vystudoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dále pokračoval ve studiu dirigování na Akademii múzických umění v Praze, posléze na Královské Akademii ve Stockholmu a na letní hudební škole v americkém Aspenu. Zde získal hlavní cenu Americké dirigentské Akademie, která odstartovala jeho nástup mezi dirigentskou špičku. Aktuálně má za sebou devět sezon na pozici hudebního ředitele Divadla a filharmonie Aalto v německém Essenu. Od podzimu 2017 zastává post hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Jeho dlouhodobým snem bylo vybudovat v Kroměříži hudební akademii, místo, kde by se setkávaly špičky hudebního světa s talentovanými studenty.