Detail události

14. 8. 2022

19:00

SKLENÍK, KVĚTNÁ ZAHRADA
KROMĚŘÍŽ

Koncert na počest životního jubilea mistra Václava Hudečka

Slavnostní symfonický koncert

Václav Hudeček – housle
David Hernych – housle / laureát LHAK
Tomáš Prechal (NL) – violoncello / laureát LHAK
Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín
Tomáš Netopil – dirigent

Program:

Dvořák Antonín – Legenda číslo 4 C dur op. 59
Brahms Johannes – Houslový koncert D dur op. 70, – První věta
Elgar Edward – koncert pro violoncello e moll op. 85, – III. Část Adagio, – IV. Část Allegro

– pauza –

Dvořák Antonín – Legenda č. 6 cis moll op. 59, Legenda č. 3. g moll op. 59
Dvořák Antonín – Romance pro housle a orchestr f moll op. 11
Vivaldi Antonio – L‘Estro Armonico koncert op. 3 číslo 11 d moll pro dvoje housle a violoncello

umělci
Snímek obrazovky 2022-06-09 060039
Václav Hudeček
housle

Václav Hudeček debutoval jako patnáctiletý v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. Svou hrou zaujal světoznámého houslistu Davida Oistracha, který mu předpověděl velkou budoucnost a stal se jeho pedagogem. Hudeček vystupoval s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, Gewandhaus Leipzig atd.) a na nejprestižnějších pódiích po celém světě (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Sydney Opera). Hudeček si publikum získává nejen pro svou precizní hru, ale i díky sympatickému vystupování a radostí, kterou dokáže přenášet. Věnuje se také nahrávací činnosti, jeho nahrávka Vivaldiho „Čtvero ročních období“ je nejúspěšnějším titulem v České republice za posledních 30 let. Houslista se věnuje také nastupující české interpretační generaci.
Každoročně pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicích a na svých koncertech představuje
jako hosty ty nejlepší mladé talenty.

Snímek obrazovky 2022-06-14 160219
David Hernych
housle / laureát LHAK

David Hernych začal hrát na housle ve čtyřech letech, v současné době studuje u Jiřího Fišera. V roce 2020 se stal vítězem Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích, vítězství mu zajistilo několik koncertů právě po boku Hudečka. Jako sólista má ve svých osmnácti letech za sebou spolupráci s předními českými dirigenty, jako je Petr Vronský, Radek Baborák, Ondřej Vrabec či Jakub Klecker.

Snímek obrazovky 2022-06-14 160333
Tomáš Prechal
(NL) violoncello / laureát LHAK

Sedmnáctiletý Tomáš Prechal se narodil a žije v Nizozemí, jeho otec pochází z České republiky, kterou pravidelně navštěvují. Loni Tomáš Prechal zazářil na Letní hudební akademii Kroměříž a stal se jedním ze čtyřech oceněných laureátů. Kromě toho, že hraje od pěti let na violoncello, začal se ve svých jedenácti let zabývat i komponováním. Zatím složil několik menších děl, jeho snem je napsat operu.

Tomas Netopil
Tomáš Netopil
dirigent

Kroměřížský rodák Tomáš Netopil se řadí k nejzajímavějším dirigentům současnosti. Nejprve vystudoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dále pokračoval ve studiu dirigování na Akademii múzických umění v Praze, posléze na Královské Akademii ve Stockholmu a na letní hudební škole v americkém Aspenu. Zde získal hlavní cenu Americké dirigentské Akademie, která odstartovala jeho nástup mezi dirigentskou špičku. Aktuálně má za sebou devět sezon na pozici hudebního ředitele Divadla a filharmonie Aalto v německém Essenu. Od podzimu 2017 zastává post hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Jeho dlouhodobým snem bylo vybudovat v Kroměříži hudební akademii, místo, kde by se setkávaly špičky hudebního světa s talentovanými studenty.

Zakoupení lístku on-line