Ozvěny Letní hudební akademie se blíží

Mimořádný koncert nabídne podzimní cyklus festivalu klasické hudby MUSICA Holešov. 19. listopadu na místním zámku vystoupí šestice absolventů letošního ročníku hudební akademie pro mladé talenty. Koncert s názvem „Ozvěny Letní hudební akademie Kroměříž“, který představí budoucí mistry klavíru, houslí i zpěvu, začíná v 19 hodin.

Mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž založená známým dirigentem Tomášem Netopilem má za sebou svůj druhý ročník. Její výukou si pod vedením špičkových českých hudebníků prošli mladí talentovaní studenti z osmi zemí světa, vybraní z velkého množství přihlášených zájemců. Ti nejlepší z nich teď dostanou příležitost vystoupit v rámci programu festivalu klasické hudby MUSICA Holešov.

Koncert se koná v úterý 19. listopadu v 19 hodin na zámku v Holešově. Představí se zde houslisté Matteo Hager a Kateřina Krejčová, klavíristé Eliška Tkadlčíková a Vojtěch Červenka, sopranistka Tereza Maličkayová a mezzosopranistka Jarmila Balážová.

„Garanty jejich kvalit jsou přední čeští umělci – lektoři akademie sopranistka Kateřina Kněžíková, houslista Josef Špaček, slovenský houslový virtuóz Dalibor Karvay a klavíristé Karel Košárek a Zdeněk Klauda,“ připomněla výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová.

Na programu večera budou skladby Ludwiga Van Beethovena, Franze Schuberta, Roberta Schumanna, Edgara Elgara, Sergeje Rachmaninova, Ernesta Blocha, Bedřicha Smetany a dalších.

Vstupenky v ceně 150 Kč lze zakoupit http://www.musica-holesov.cz/

Profily účinkujících:

Nejmladším účinkujícím je šestnáctiletý Matteo Hager, ten v letošním roce kromě Ceny Zlínského kraje za mimořádný talent na mezinárodní akademii v Kroměříži získal první místo také na kurzech V. Hudečka a v minulosti na Mezinárodní houslové soutěži J. Micky, kde obdržel zvláštní cenu předsedy poroty pro nejlepšího českého účastníka.

Houslistka Kateřina Krejčová je taktéž vítězkou letošních kurzů V. Hudečka. Zúčastnila se mistrovských kurzů Jiřího i Jana Fišera, Josefa Špačka, Dalibora Karvaye či Pavla Šporcla. V loňském roce byla členkou Orchestrální akademie PKF – Prague Philhamonia a po boku Royal ConcertGebouw vystoupila na festivalu Pražské jaro. Od září 2018 je členkou Orchestrální akademie České filharmonie.

Sedmnáctiletá klavíristka Eliška Tkadlčíková se pyšní například 1. cenou v mezinárodní soutěži Broumovská klávesa, 2. místem na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni a letos mimo jiné získala stříbrnou příčku v rozhlasové soutěži Concertino Praga. Jako sólistka vystoupila v rámci komorního cyklu Olomoucké filharmonie, na koncertě vítězů Concertina Praga v Dvořákově síni pražského Rudolfina zahrála s doprovodem SOČR.

Slovenská sopranistka Tereza Maličkayová již působí jako sólistka i členka sboru těles Chor der Bamberger Symphoniker, Chorakademie Lübeck a také Českého filharmonického sboru Brno. Spolupracovala s Il Cuorre Barocco, Czech ensemble Baroque, Collegium 1704, Štátným komorným orchestrom Žilina, Czech Virtuosi atd. Před rokem debutovala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě v roli Lauretty, v opeře Gianni Schicchi Giacoma Pucciniho.

Mezzosopranistka Jarmila Balážová v loňském roce vystoupila na festivalu Pražské jaro jako host Kateřiny Kněžíkové, vystoupila s Adamem Plachetkou v rámci festivalu Smetanova Litomyšl a představila se v roli Parida v Gluckově opeře Paride a Elena v rámci festivalu Zlatá pecka v Chrudimi. Vloni debutovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a letos ve Státní opeře v Banské Bystrici. V nastávající sezóně ji čeká debut s Českou filharmonií a spolupráce s dirigentem Jakubem Hrůšou, vystoupí ve slavné Elbphilharmonii v Hamburku.

Kavírista Vojtěch Červenka absolvoval u českého klavíristy, dirigenta a korepetitora působícího v Národním divadle, Zdeňka Klaudy, obor klavírní spolupráce. Vystoupí jako hudebního doprovod zpěvaček.