Václav Hudeček: Na pódiu mám pocit, že jsem někdo jiný

Václav Hudeček: Na pódiu mám pocit, že jsem někdo jiný

Odpoledne se uskutečnilo v Kině Nadsklepí setkání dvou velkých hudebních osobností v rámci besedy Život s houslemi. Houslistu Václava Hudečka, který zavítal do Kroměříže i se svou ženou Evou, zpovídal dirigent houslista Tomáš Netopil.

Povídání zahájil Tomáš Netopil netradičně prosbou o autogram. Přinesl s sebou totiž první vydanou desku Václava Hudečka, kterou ve svém útlém věku s oblibou poslouchal a splnil tak dětský sen, získat od mistra jeho autogram.

Během rozhovoru vzpomínal Václav Hudeček na své hudební začátky, na své pedagogické vzory i své první úspěchy. Ohlédl se také ke vzniku své akademie, která stejně jako ta naše má své kořeny v Kroměříži. „První roky se kurzy konaly právě v Kroměříži. Tehdy jsem neměl žádné pedagogické zkušenosti. Po jejím přesunu do Luhačovic a odchodu jejího zakladatele mi akademie v podstatě zůstala na bedrech,“ vrátil se k počátkům akademie Václav Hudeček.

Kromě vedení letní akademie mají oba společný i názor na pocity na hraní před publikem. „Na pódiu mám pocit, že jsem někdo jiný,“ svěřil se divákům Václav Hudeček a dodal, že nezáleží na tom, jestli hudebník hraje z not nebo zpaměti, důležité je hrát dobře. „Stále se divím tomu, že na sedmi tónech stupnice vznikají neustále nové skladby“.

Hovořilo se také o tom, v čem spočívá tajemství úspěchu nebo jak těžké je posuzovat talent studentů?  A dostalo se také na dotazy přítomných studentů a dalších příznivců Václava Hudečka.

V závěru besedy se Václav Hudeček svěřil, že si vždy přál rozšířit akademii i o jiné hudební obory. „Mám radost z toho, že se to Tomáši Netopilovi podařilo a že i studenti Hudečkovy akademie, získávají na jeho akademie ceny,“ uzavřel Hudeček.

Tomáš Netopil také pozval na nedělním koncertě v Květné zahradě, kde Václav Hudeček vystoupí v 19:00 hodin v rámci Slavnostního symfonického koncertu.