Na zahajovacím koncertu zazněla hudba z Kroměříže v Kroměříži

Na zahajovacím koncertu zazněla hudba z Kroměříže v Kroměříži

Včera večer zahájil letošní ročník festivalu Hudební Kroměříž dechberoucí koncert v Rotundě Květné zahrady. Diváci měli možnost vyslechnout skladby několika mimořádných barokních mistrů v podání orchestru Collegium Colloredo.

Koncert uvedl a festival také oficiálně zahájil umělecký ředitel Letní hudební akademie Tomáš Netopil. Ten se tentokrát nepředstavil ve své tradiční roli dirigenta, ale vystoupil zde jako vedoucí tohoto souboru a jako hráč na barokní housle. Programem koncertu následně provedla a jednotlivé skladby představila vynikající cembalistka a lektorka akademie Barbara Maria Willi. Na housle pak zahrála Jana Chytilová Anýžová, na violoncello Petra Čadová Machková a na loutnu Karel Fleischlinger. Svým zpěvem okouzlila diváky sopranistka a absolventka Letní hudební akademie Markéta Klaudová.

Zaplněný sál kroměřížské rotundy měl možnost se při západu slunce zaposlouchat do tónů skladeb od Jean-Marie Leclaira, Pietra Andrea Zianiho, Gratiani Bonifatia, Jeana-Françoise Dandrieua a Michela Pignoleta da Montéclaira.

„Mám velkou radost a jsem úplně nadšená z koncertu, že konečně zazněla hudba z Kroměříže v Kroměříži. Tomáš Netopil sestavil moc pěkný program z francouzské hudby a ze zdejší hudby z archivu. Mám radost, že zvuk byl hodně kompaktní a vyvážený, což se obvykle nestává. Je to i kouzlo toho prostoru, kouzlo spoluhráčů, kouzlo repertoáru a kouzlo místa,“ zhodnotila koncert Barbara Maria Willi.