Jiří Pavlica: Lidová nebo klasická? Hudba musí být hlavně pravdivá

Jiří Pavlica: Lidová nebo klasická? Hudba musí být hlavně pravdivá

Letní hudební akademie dnes hostila další zajímavou besedu Život s folklórem. Pozvání Tomáše Netopila přijal houslista, skladatel a folklorista Jiří Pavlica. Povídání tentokrát pomyslně spojilo dvě zdánlivě rozdílné hudební oblasti – klasickou hudbu a folklor.  

„Nezáleží na tom, jestli je hudba lidová nebo klasická, důležité je, aby byla pravdivá a dalo se jí uvěřit,“ vysvětlil Jiří Pavlica, který se ohlížel až ke kořenům folklóru, hledání smyslu hudby i podstatě lidové hudby. „Dnes už definice lidové písně – kdy se říkalo, že jde o písně šířené ústním podáním a nebyl u nich znám autor – vlastně neplatí. Písně mohou být vnímány za lidové i když už známe jejich autory. Vlastně to není důležité, podstatné je, že zlidověli, lidé je tak vnímají a zpívají si je.“

Nezůstalo však jen u povídání, lokální odlišnosti folklóru názorně doplňoval ukázkami různých lidových písniček a došlo i na malý taneček. Jiří Pavlica s sebou měl i historické sborníky lidových písní do nichž mohli přítomní hosté nahlédnout.