Podpořte činnost LHAK

Líbily se vám výkony letošních absolventů 5. ročníku Letní hudební akademie Kroměříž? Oslovil vás
některý z námi pořádaných koncertů? Zaujala vás některá z našich besed? Nebo jen prostě fandíte
tomu, co děláme?

Těší nás to a budeme velmi rádi, pokud podpoříte činnost akademie zasláním libovolné částky
prostřednictvím QR kódu

Za finanční dar v jakékoli výši moc děkujeme.
Pro potvrzení daru nás kontaktuje na academy@academykromeriz.com

5. ročník Letní hudební akademie Kroměříž vyvrcholil velkolepým koncertem

5. ročník Letní hudební akademie Kroměříž vyvrcholil velkolepým koncertem Mozartovými áriemi v podání Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky. V průběhu večera převzali ocenění také nejlepší studenti akademie.Výjimečný hudební zážitek ve Skleníku v Květné zahradě zakončil v pátek večer 5. ročník Letní hudební akademie v Kroměříži a jeho doprovodný festival Hudební Kroměříž. Kromě lektorů akademie na koncertě vystoupila PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Akademii, kterou před 5 lety založil právě tento kroměřížský rodák a dirigent, letos absolvovalo 57 aktivních účastníků.

Závěrečnému koncertu předcházely výjevy ze známých Mozartových oper ve sklenících Květné zahrady, které měly přenést diváky v čase a navodit atmosféru nacházejícího koncertu. Ten kromě skladeb W. A. Mozarta nabídl i skladby Antonína Dvořáka, v nichž se jako sólisté představili lektoři a současně známé osobnosti klasické hudby jako violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Fedor Rudin nebo violista Pavel Nikl.

V průběhu koncertu byli vyhlášeni nejlepší studenti letošní akademie. Hlavní ocenění – Ceny Letní hudební akademie Kroměříž převzala z rukou ministra kultury Martin Baxy zpěvačka Adriana Banásová, od Ivony a Václava Křivánkových violoncellista Nikita Ruzhavinskiy a od uměleckého ředitele LHAK Tomáše Netopila houslista Matej Pčolinský. Všichni ocenění se stali laureáty Letní hudební akademie a vystoupí v rámci festivalu Hudební Kroměříž v roce 2023.

Akademie letos také udělila zvláštní cenu pro studentku, která zaujala lektory svým mimořádným talentem. Od ministra financí Zbyňka Stanjury obdržela cenu slovenská zpěvačka Nina Krížová.

„Měli jsme fantastické studenty napříč všemi obory. Jsem moc rád, že se k nám spousta z nich znovu vrací a vidíme taky jejich vývoj, což samozřejmě naši lektoři velice oceňují. Není to totiž jen o tom jednom společném týdnu, ale s řadou z nich se lektoři setkávají podruhé nebo potřetí a mohou tak sledovat, jak se během školního roku zdokonalují,“ zhodnotil dirigent a umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil a dodal, že celý týden byl opravdu velice vydatný a komplexní a odpovídá představě o tom, jak by akademie měla vypadat – tedy kvalitní výuka pro všechny studenty v kombinaci s besedami a přednáškami a možností setkávat se a seznamovat se s novými lidmi.

Večer vyvrcholil operními áriemi z Mozartových oper v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové a barytonisty Adama Plachetky, kteří v závěru koncertu potěšili publikum dvěma duety, za které sklidili obrovské ovace vyprodaného sálu.

Pátý ročník Letní hudební akademie v Kroměříži poskytl příležitost rozvíjet se 57 aktivním a desítce pasivních účastníků z České republiky, Slovenska, Rakouska, Francie, Srbska, Polska, Ruska, Holandsko. Výuka probíhala v osmi oborech pod vedením světových hudebních špiček jako je violoncellistka Michaela Fukačová, klavírista Ivo Kahánek, houslista Fedor Rudin, sopranistka Kateřina Kněžíková, cembalistka Barbara Maria Willi. Výuku hry na violu vedl Pavel Nikl, klavírní spolupráci Zdeněk Klauda a hudební projekty David Mareček.

Letošní akademie přinesla také atraktivní hudební zážitky široké veřejnosti v rámci doprovodného festivalu Hudební Kroměříž. Koncerty a besedy nabídly setkání jak s hudebními osobnostmi, tak i s mladými účastníky letní akademie.

Za 5 let fungování prošlo akademií více než 300 aktivních studentů v housle, viola, kontrabas, violoncello, zpěv, cembalo, lesní roh, pozoun, komorní hra, orchestrální hra, hudební management. V rámci festivalu Hudební Kroměříž se uskutečnilo celkem na 50 koncertů, besed a přednášek.

Partnery projektu jsou Ministerstvo kultury ČR, Zlínský kraj, Město Kroměříž, OK Holding, Národní památkový ústav. Poděkování patří také Základní umělecké škole Kroměříž, Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž, Nadaci Stadler – Trier, Nadaci Život umělce, hlavnímu mediálnímu partnerovi Klasice Plus.

Příští již 6. ročník mezinárodní Letní hudební akademie se uskuteční v termínu 18. – 25. srpna 2023.

 

Koncert Návrat Amadea se blíží

Vrchol 5. ročníku Letní hudební akademie je za dveřmi a s ním i mimořádný koncert Návrat Amadea. Uskuteční se již tento pátek a pokud se na něj chystáte, můžete dorazit do Květné zahrady už v 19.00 hodin můžete se na různých místech zahrady setkat s výjevy z Mozartových oper. Následovat bude koncert plný zvučných jmen klasické hudby ve Skleníku.

Poprvé v rámci akademie také společně vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Adam Plachetka. Účinkovat budou také violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Fedor Rudin, violista Pavel Nikl a PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Netopila.

Slovem provedou David Mareček a Lukáš Mareček. Řada skladeb Wolfganga Amadea Mozarta bude doplněna také dvěma kusy od Antonína Dvořáka.

Součástí večera bude i vyhlášení laureátů letošní Letní hudební akademie Kroměříž.

Sérii studentských koncertů zakončí Operní gala

Poslední studentský koncert ve čtvrtek večer bude věnován oboru zpěv. Na koncertě od 19 hodin se představí studenti a studentky, které po dobu konání akademie vyučovala sopranistka Kateřina Kněžíková. Ta je lektorkou Letní hudební akademie již od samého počátku jejího konání, tedy pátým rokem.

V závěru večera budou předány certifikáty studentům všech hudebních oborů.

Vstupné na koncert je dobrovolné

 

PROGRAM
W. A. Mozart: „Ein Mädchen oder Weibchen“ árie Papagena z opery Kouzelná flétna
Andrej Prachár – baryton
klavírní spolupráce – Filip Gargulák

 1. A. Mozart: „Giunse alfin il momento… Deh vieni, non tardar“
  árie Zuzanky z opery Figarova svatba
  Eliška Mervartová – soprán
  klavírní spolupráce – Filip Gargulák

 2. A. Mozart: „Parto, ma tu ben mio“ árie Sexta z opery La Clemenza di Tito
  Anna Moriová – mezzosoprán
  klavírní spolupráce – Tomáš Kalousek
 3. A. Mozart: „E Susanna non vien… Dove Sono“ árie Hraběnky z opery Figarova svatba
  Adriana Banásová – soprán
  klavírní spolupráce – Andrea Bálešová
 4. A. Mozart: „Durch Zärtlichkeit und Schmeicheln“ árie Blondy z opery Únos ze Serailu
  Linda Kunclová – soprán
  klavírní spolupráce – Tomáš Kalousek
 5. Donizetti: „Prendi, per me sei libero“ árie Adiny z opery Nápoj lásky
  Magdaléna Hebousse– soprán
  klavírní spolupráce – Andrea Bálešová

Ch. Gounod: „Ah! Je veux vivre“ árie Julie z opery Romeo a Julie
Nikola Novotná – soprán
klavírní spolupráce – Andrea Bálešová

 1. Donizetti: „Chacun le sait, chacun le dit“ árie Marie z opery Dcera pluku
  Nela Skarková – soprán
  klavírní spolupráce – Filip Gargulák

 2. Smetana: „Krásný to cíl“ árie Vladislava z opery Dalibor
  Radek Martinec – baryton
  klavírní spolupráce – Tomáš Kalousek

B. Smetana: „Ach, jaký žal…. Ten lásky sen“ árie Mařenky z opery Prodaná nevěsta
Nina Krížová – soprán
klavírní spolupráce – Andrea Bálešová

Do středečního programu jsme zařadili mimořádný noční koncert na konzervatoři

Na středeční večer jsme připravili mimořádný koncert Cembalové soirée na chodbách Konzervatoře J. P. Vejvanovského. V romantické atmosféře dokreslené svíčkami zazní skladby J. S. Bacha, G.F. Händela, L. Couperina a J. B. Práč. Kromě studentů vystoupí například také ředitelka ZUŠ Kroměříž Ivona Křivánková. Zlatým hřebem večera bude vystoupení lektorů – cembalistky Barbary Marie Willi a houslisty Fedora Rudina.

Předpokládaný začátek koncertu je ve 21.30 hodin a vstupné je dobrovolné.

Program koncertu:

 1. Couperin: Prélude non mesuré en mi mineur
  Ivona Křivánková

 2. F. Händel: Ouvertura ze suity g moll
  Monika Woźniak

 3. S. Bach: Courante z Partity c moll
  Vít Aschenbrenner

 4. S. Bach: Fantazie g moll
  Lena Nowakowska

 5. B. Práč: Variace na písničku „Pojď domů, má kravičko“
  Daria Savvateeva

Malé překvapení/ Little surprise
Fedor Rudin – housle
Barbara Maria Willi – cembalo

Studentský koncert podruhé

V pořadí druhý studentský večer je připravený na úterní večer. Ten pondělní sklidil velké ovace u publika a přinesl vynikající výkony talentovaných houslistů, violoncellistek a desetileté klavíristky.

Také dnes večer se můžeme v rámci koncertu BUDOUCÍ MISTŘI II. v Kině Nadsklepí těšit na další vystoupení studentů akademie. Koncert začíná v 19:00 a vstupné je dobrovolné.

 1. S. Bach: Preludium a fuga G dur, TK 2. díl
  Alena Skácelová – klavír 
 2. Smetana: Hulán z cyklu České tance
  Marie Kořenková – klavír 
 3. Dvořák: Romance f moll
  Alžběta Kolčavová – housle
  Pavla Marková – klavírní spolupráce
   
 4. Martinů: Variace na slovenskou lidovou píseň
  Josef Matěj Švec – violoncello
  Monika Vavříková – klavírní spolupráce
   
 5. Rachmaninov: Etude – tableau Es dur op. 33 č. 7
  Marek Lukáč – klavír 
 6. Šostakovič: Sonáta d moll, 1. věta
  Nikita Ružavinskyi – violoncello
  Daria Savvateeva – klavírní spolupráce
 7. Sibelius: Koncert pro housle d moll, 1. věta
  Marek Pavlica – housle
  Martina Mergentalová – klavírní spolupráce
   

Lidové písně: Můj milý, můj milý; Na tu svatú katerinskú nedelu (upr. T. Prechal)