Tomáš Netopil

Tomáš Netopil
Tomas Netopil

Tomáš Netopilumělecký ředitel akademie

Kroměřížský rodák na sebe poutá pozornost hudebního světa coby jeden z nejzajímavějších dirigentů současnosti. Aktuálně působí jako hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v Essenu. Před tím byl šéfdirigentem Opery Národního divadla. Na podzim roku 2017 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie.

Zdejší prostředí je naprosto jedinečné a velmi inspirativní. Studenti se stanou součástí muzikantské komunity, díky které mohou hudebně sílit.

Tomáš Netopil studoval hru na housle na Základní umělecké škole i Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, poté se věnoval studiu sbormistrovství a dirigování na pražské AMU, kde k jeho učitelům patřil Jiří Bělohlávek.

Mezi světovou elitu ho vynesla řada vítězství v prestižních soutěžích, získal například hlavní cenu americké dirigentské Akademie v Aspenu. Doposud se představil na mnoha scénách předních světových operních domů a orchestrů (Berlínská filharmonie, orchestr Státní opery ve Stuttgartu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr, Filharmonický orchestr BBC, Orchestr curyšské Tonhalle, Filharmonický orchestr milánské
La Scaly, Sydneyský symfonický orchestr, Královská stockholmská filharmonie, Symfonický orchestr NHK,..)
Vybudovat v Kroměříži akademii, která by koncentrovala špičky hudebního světa a talentované studenty na jedno mimořádně hudebně inspirativní místo, byl jeho dlouhodobý sen. Součástí akademie je nyní i festival klasické hudby Hudební Kroměříž.

Medailon