Petr Ries

Petr Ries
Petr Ries

Petr Rieskontrabas

V letech 1993–1999 studoval na konzervatořích v Českých Budějovicích a v Kroměříži a v letech 2000–2005 na AMU v Praze u prof. Jiřího Hudce. V průběhu studií absolvoval stáž na prestižní Conservatoire National Superieur de Musique v Paříži ve třídě prof. Jean-Paul Celea.

Sólově vystupoval za doprovodu např. Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Českého národního symfonického orchestru, Českých komorních sólistů, Mecklenburgisches Kammerorchester, Plzeňské filharmonie. Pravidelně vystupuje na samostatných recitálech.

Je laureátem řady soutěží, např. Moravský podzim v Brně 1998 a 2003, International Musikwettbewerb in Markneukirchen 1999, Internationale J. M. Sperger Musikwettbewerb in Michaelstein 2002 a Talent roku 2002.

Kromě klasické hudby se věnuje také folklorní hudbě (byl členem souboru Ondráš v Brně) a od roku 2010 je členem souboru Czech Philharmonic Jazz Band. V roce 2011 hostoval na pozici 1. kontrabasisty v Staatskapelle Dresden a v témže roce byl pozván k prvnímu pultu do NDR Symfonieorchester v Hamburku. Do České filharmonie nastoupil v roce 2004 na pozici 1. zástupce vedoucího skupiny kontrabasů. Je vyhledávaným komorním hráčem. V současnosti je členem Pražských komorních sólistů pod vedením Radka Baboráka a Haydn Ensemble pod vedením Martina Petráka. Pedagogicky působil na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Od roku 2003 každoročně učí na letních kurzech České hudební společnosti v Litomyšli (původně v Bechyni). V současnosti je lektorem Orchestrální akademie České filharmonie.