Pavel Nikl

Pavel Nikl
Pavel Nikl

Pavel Niklviola

Violista Pavel Nikl je jedním ze zakládajících členů věhlasného smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet.

Svá studia zahájil v roce 1995 ve violové třídě prof. Zdeňka Nováka na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kterou absolvoval v roce 2001. Následovala studia na HAMU v Praze (2001-2006) u prof. Jana Pěrušky a prof. Milana Škampy. Během studia se zúčastnil několika mistrovských kurzů, kde si prohluboval své hudební vzdělání, a mezinárodních soutěží, kde získal některá ocenění, např. soutěž konzervatoří ČR Teplice 1.cena (1995), mezinárodní soutěž Beethovenův Hradec 3. cena, čestné uznání a cena za nejlepší provedení skladby 20. století (1997, 2000), mezinárodní mistrovské kurzy Semmering cena za nejlepší provedení děl B.Bartóka a B.Martinů (2001), mezinárodní soutěž J. Brahmse Pörtschach 2.cena (2002) atd. Jako sólista spolupracoval mimo jiné s filharmonií B.Martinů Zlín, Moravskou filharmonií Olomouc, Severočeskou filharmonií Teplice, Jihočeskou filharmonii České Budějovice a dirigenty Tomášem Netopilem a Janem Talichem.

V roce 2002 se těžiště jeho činnosti přeneslo ke komorní hře. Je jedním ze zakládajících členů smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet.

Pavel Nikl se věnuje i pedagogické činnosti a v rámci aktivit PHQ se podílel na masterclass na univerzitách v Evropě, Japonsku, USA i Austrálii. Od roku 2016, po ukončení dráhy violisty v Pavel Haas Quartet působí jako profesor violy a komorní hry na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Se souborem však nadále velmi úzce spolupracuje a mimo nahrávky Dvořákových kvintetů, která obdržela Gramophone Award 2018 s ním nadále příležitostně koncertuje. Jakožto zkušený komorní hráč je zván na festivaly a komorní koncerty doma i v zahraničí ke spolupráci s dalšími špičkovými hudebníky jakými jsou např. Gill Shaham, Kian Soltani, Josef Špaček, Gerhard Oppitz a další. Působí také jako člen soutěžních porot.

Pavel Haas Quartet s Pavlem Niklem

Pavel Haas Quartet s Pavlem Niklem si za dobu své existence získalo velké mezinárodní uznání za koncertní i nahrávací činnost. Soubor od svého vzniku úzce spolupracoval s prof. Milanem Škampou, violistou legendárního Smetanova kvarteta a studoval také u významných osobností světové kvartetní hry jako Walter Levin (LaSalle Q.), Piero Farulli (Q. Italiano), Norbert Brainin (Amadeus Q.), Hatto Bayerle (Alban Berg Q.), Valentin Berlinski (Borodin Q.), Christophe Coin (Q. Mosaiques) atd.

Ihned po vítězství na mezinárodních soutěžích Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet etabloval mezi nejvýznamnějšími komorními soubory současnosti. Vystoupil v nejvěhlasnějších koncertních síních světa, jakými jsou Konzerthaus Vídeň, Mozarteum Salzburg, Concertgebouw Amsterdam, Palais des Beaux-Arts Brusel, Tonhalle Curych, Herkulessaal Mnichov, Filharmonie Berlín, Filharmonie Kolín nad Rýnem, Symphony Hall Birmingham, Wigmore Hall Londýn, Carnegie Hall New York a celé řadě dalších. Vystoupil mimo jiné na festivalech v Aldeburghu, Edinburghu, Zeistu, Verbier a podnikl turné po zemích Evropy, Asie, USA i Austrálii. Soubor spolupracuje i s celou řadou dalších vynikajících hráčů jako Boris Giltburg, Denis Kozhukhin, Khatia Buniatishvili, Sharon Kam atd.

Pavel Haas Quartet exkluzivně nahrává pro Supraphon. Za svých šest nahrávek pro tuto společnost získal soubor čtyřikrát nejprestižnější evropskou cenu Gramophone Award včetně nahrávky roku, Diapason d’Or de l’Année a BBC Music Magazine Award.