Kateřina Kněžíková

Kateřina Kněžíková
Katerina Knezikova

Kateřina Kněžíkovázpěv

Jedna z nejvýraznějších českých pěvkyň současnosti – sopranistka Kateřina Kněžíková pochází ze Severní Moravy. V roce 2007 absolvovala Pražskou konzervatoř a v roce 2010 ukončila svá studia na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Je laureátkou řady soutěží a přehlídek, například Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2018 byla spolu s Kateřinou Englichovou oceněna cenou Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku 2017 a byla v užší nominaci na Cenu Thálie za roli Adiny v inscenaci opery Nápoj lásky v Národním divadle Brno.

V Národním divadle v Praze debutovala v roce 2005 a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu. Její operní repertoár zahrnuje mozartovské a belcantové role, jako Susanna (Le nozze di Figaro), Donna Elvira, Zerlina (Don Giovanni), Vitellia (La Clemenza di Tito), Despina (Cosí fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Adina (L’elisir d’amore), Norina (Don Pasquale), Juliette (Roméo et Juliette), Marguerite (Faust) a mnoho dalších.

Hostovala v Národním divadle v Brně, v divadle J. K. Tyla v Plzni, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v divadle F. X Šaldy v Liberci, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě, v Theatre de Caen, Opéra Royal de Versailles, Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu a v Opéra de Dijon.

Spolupracovala s režiséry jako je D. Beneš, Karl-Ernst a Ursel Herrmann, J. Heřman, L. Keprtová, L. Moaty, J. Nekvasil, V. Věžník aj.

V rámci své profesionální koncertní a operní činnosti spolupracovala s dirigenty jako je S. Baudo, J. Bělohlávek, O. Caetani, P. Domingo, E. Dovico, A. Fisch, J. Gaffigan, M. Guidarini, M. Honeck, H. M. Förster, J. Hrůša, R. Jindra, V. Luks, E. Mazzola, J. Nelson, T. Netopil, S. Rolli nebo E. Villaume a s významnými hudebními tělesy, jakými jsou BBC Symphony orchestra, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Hessischer Rundfunk Frankfurt am Main, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, PKF – Prague Philharmonia, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších.

Vedle provádění operních a symfonických děl se věnuje rovněž komorním a písňovým recitálům ve spolupráci s Davidem Švecem a Kateřinou Englichovou.

Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Anima Mundi Festival Pisa, MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Struny podzimu, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Hudební most Praha – Drážďany, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další).

Vytvořila nahrávky pro Český rozhlas, televizní stanici MEZZO a belgickou rozhlasovou stanici RTFB International. Pro label Harmonia mundi nahrála Smetanovu Prodanou nevěstu a její nahrávka Dove é amore é gelosia v produkci OPUS ARTE DVD získala ocenění německé kritiky „Preis der deutschen Schallplattenkritik“. Letos do své diskografie přidala Cd nahrávku X Mass, na které spolupracovala se Š. Margitou a pro Supraphon nahrála oratorium La Deposizione dalla croce di Gesú Cristo F. X. Richtera s Ensemble Baroque.

Medailon

Kateřina Kněžíková osobně

U svých žáků si nejvíce vážím jejich důvěry ve mně a víry, že bych jim mohla být nápomocná v jejich cestě za profesionální kariérou. To mě naplňuje a dodává mi energii pro práci s nimi. Pokud mi to čas dovoluje, sleduji je neustále a jsem jim k dispozici i jinde než na kurzech.

Naše profese je nádherná, ale není pro každého. Pokud bych měla dát radu pozitivní a konstruktivní, řekla bych, ať se především učí ze svých chyb a snaží se věřit sami sobě. Důvěra v pedagoga je samozřejmě podstatným aspektem, ale na jevišti či pódiu budou sami za sebe. Ať se snaží najít svou osobitost, čistotu a upřímnost svého projevu. Překážek bude hodně. A to nejen v profesním, ale také v osobním životě.

Obdivuji všechny pedagogy, kteří učí denně. Já bych toho nebyla schopna a nevím, jestli kdy budu. Moje úloha při formování studentů je odlišná. Nesoustředím se primárně na techniku, ale snažím se jim vštípit jiný způsob nahlížení na studovaný materiál a to především v přístupu k celku. Jednoduše vyjádřeno, nutím je přemýšlet v širokých souvislostech a na to mnozí nejsou zvyklí.

Kroměříž je kouzelné město. Před lety jsem tam měla možnost zpívat dílo C. Orffa Carmina burana pod taktovkou Tomáše Netopila a byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. A na Moravu jako takovou se těším vždycky. Přeci jen, pocházím z její severní části, takže budu zase blíže k mému rodišti.