5. ročník Letní hudební akademie Kroměříž vyvrcholil velkolepým koncertem

5. ročník Letní hudební akademie Kroměříž vyvrcholil velkolepým koncertem

5. ročník Letní hudební akademie Kroměříž vyvrcholil velkolepým koncertem Mozartovými áriemi v podání Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky. V průběhu večera převzali ocenění také nejlepší studenti akademie.Výjimečný hudební zážitek ve Skleníku v Květné zahradě zakončil v pátek večer 5. ročník Letní hudební akademie v Kroměříži a jeho doprovodný festival Hudební Kroměříž. Kromě lektorů akademie na koncertě vystoupila PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Akademii, kterou před 5 lety založil právě tento kroměřížský rodák a dirigent, letos absolvovalo 57 aktivních účastníků.

Závěrečnému koncertu předcházely výjevy ze známých Mozartových oper ve sklenících Květné zahrady, které měly přenést diváky v čase a navodit atmosféru nacházejícího koncertu. Ten kromě skladeb W. A. Mozarta nabídl i skladby Antonína Dvořáka, v nichž se jako sólisté představili lektoři a současně známé osobnosti klasické hudby jako violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Fedor Rudin nebo violista Pavel Nikl.

V průběhu koncertu byli vyhlášeni nejlepší studenti letošní akademie. Hlavní ocenění – Ceny Letní hudební akademie Kroměříž převzala z rukou ministra kultury Martin Baxy zpěvačka Adriana Banásová, od Ivony a Václava Křivánkových violoncellista Nikita Ruzhavinskiy a od uměleckého ředitele LHAK Tomáše Netopila houslista Matej Pčolinský. Všichni ocenění se stali laureáty Letní hudební akademie a vystoupí v rámci festivalu Hudební Kroměříž v roce 2023.

Akademie letos také udělila zvláštní cenu pro studentku, která zaujala lektory svým mimořádným talentem. Od ministra financí Zbyňka Stanjury obdržela cenu slovenská zpěvačka Nina Krížová.

„Měli jsme fantastické studenty napříč všemi obory. Jsem moc rád, že se k nám spousta z nich znovu vrací a vidíme taky jejich vývoj, což samozřejmě naši lektoři velice oceňují. Není to totiž jen o tom jednom společném týdnu, ale s řadou z nich se lektoři setkávají podruhé nebo potřetí a mohou tak sledovat, jak se během školního roku zdokonalují,“ zhodnotil dirigent a umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil a dodal, že celý týden byl opravdu velice vydatný a komplexní a odpovídá představě o tom, jak by akademie měla vypadat – tedy kvalitní výuka pro všechny studenty v kombinaci s besedami a přednáškami a možností setkávat se a seznamovat se s novými lidmi.

Večer vyvrcholil operními áriemi z Mozartových oper v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové a barytonisty Adama Plachetky, kteří v závěru koncertu potěšili publikum dvěma duety, za které sklidili obrovské ovace vyprodaného sálu.

Pátý ročník Letní hudební akademie v Kroměříži poskytl příležitost rozvíjet se 57 aktivním a desítce pasivních účastníků z České republiky, Slovenska, Rakouska, Francie, Srbska, Polska, Ruska, Holandsko. Výuka probíhala v osmi oborech pod vedením světových hudebních špiček jako je violoncellistka Michaela Fukačová, klavírista Ivo Kahánek, houslista Fedor Rudin, sopranistka Kateřina Kněžíková, cembalistka Barbara Maria Willi. Výuku hry na violu vedl Pavel Nikl, klavírní spolupráci Zdeněk Klauda a hudební projekty David Mareček.

Letošní akademie přinesla také atraktivní hudební zážitky široké veřejnosti v rámci doprovodného festivalu Hudební Kroměříž. Koncerty a besedy nabídly setkání jak s hudebními osobnostmi, tak i s mladými účastníky letní akademie.

Za 5 let fungování prošlo akademií více než 300 aktivních studentů v housle, viola, kontrabas, violoncello, zpěv, cembalo, lesní roh, pozoun, komorní hra, orchestrální hra, hudební management. V rámci festivalu Hudební Kroměříž se uskutečnilo celkem na 50 koncertů, besed a přednášek.

Partnery projektu jsou Ministerstvo kultury ČR, Zlínský kraj, Město Kroměříž, OK Holding, Národní památkový ústav. Poděkování patří také Základní umělecké škole Kroměříž, Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž, Nadaci Stadler – Trier, Nadaci Život umělce, hlavnímu mediálnímu partnerovi Klasice Plus.

Příští již 6. ročník mezinárodní Letní hudební akademie se uskuteční v termínu 18. – 25. srpna 2023.