Josef Špaček

Josef Spacek

Letní houslová akademie v Kroměříži nabízí studentům unikátní možnost spolupráce pod vedením dvou špičkových houslistů – Josefa Špačka a Dalibora Karvaye

Josef Špačekhousle

Josef Špaček je přední český houslista. V současné době kombinuje sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie. Účinkuje po celém světě. Česká mutace časopisu Forbes ho zahrnula mezi nejvýznamnější mladé české osobnosti v anketě „30 pod 30“.

Není třeba bát se být ambiciozní a průbojný, pokud to jde ruku v ruce s pokorou a sebereflexí.

Josef Špaček se rychle etabluje jako jeden z nejlepších houslistů své generace. Pracoval pod vedením renomovaných pedagogů, například Idy Kavafianové a Jaime Lareda působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii, či Itzhaka Perlmana z newyorské Juilliard School. V květnu roku 2012 se stal jedním z finalistů Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu; v roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland), v roce 2008 získal třetí cenu a cenu poroty mladých na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena (Dánsko) a o tři roky později druhou cenu v prestižním klání Young Concert Artists International Auditions v New Yorku.

koncerty

Dosavadní významná sólová vystoupení Josefa Špačka zahrnovala například abonentní koncerty s Českou filharmonií pod vedením Valerije Gergijeva, debut s Rotterdamskou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, Berlínský debut s Konzerthaus orchestrem Berlín a Thomasem Sanderlingem, Amsterdamský debut v Concertgebouw s Nizozemskou filharmonií a Thomasem Søndergårdem, Tokijský debut s Tokyo Metropolitan Orchestra a Jakubem Hrůšou, či debut v Padově s orchestrem di Padova e del Veneto pod taktovkou Gerarda Korstena. Mimo to debutoval v recitálech v Kennedyho Centru ve Washingtonu a v La Jolle v San Diegu.
Josef Špaček sólově vystupuje v Evropě, USA a Asii s orchestry Philadelphia Orchestra, PKF – Prague Philharmonia, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Essener Philharmoniker, Tonkünstlerorchester Niederösterreich, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino, Kansas City Symphony and Queensland Symphony Orchestra atd.
Spolupracoval s dirigenty jako jsou Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Valery Gergiev, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Semyon Bychkov, Asher Fisch, Roy Goodman, Eliahu Inbal, Jun Märkl, Thomas Søndergård, Thomas Sanderling, Giordano Bellincampi, Tomáš Netopil, Marco Angius a Rossen Milanov.

recitály – nahrávky

Josef Špaček se věnuje rovněž recitálům, a to jak na evropských pódiích (mj. v pražském Rudolfinu, vídeňském Konzerthausu či lázních Schloβ Elmau), tak v Asii a ve Spojených státech.
V Roce 2015 natočil pro vydavatelství Supraphon houslové koncerty Dvořáka, Janáčka a Sukovu Fantazii s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. Snímek získal hned několik uznání mimo jiné “Recording of the week” od The Sunday Times a “Recording of the month and of the year” od MusicWeb International. V roce 2013 natočil pro stejnou firmu svoji debutovou nahrávku, která obsahuje díla Smetany, Janáčka a Prokofjeva. V roce 2010 nahrál pro Naxos díla H. W. Ernsta a jeho první CD, vydané v roce 2006 firmou Artesmon, obsahuje kompletní Sonáty pro sólové housle Eugèna Ysaÿe.

Zdroj: www.josefspacek.com

Medailon

Josef Špaček osobně

Při ohlédnutí zpět myslím, že lepší léta, než ta studentská, už nebudou. Je to čas objevování, neuvěřitelně rychlých proměn a nasávání všech možných vědomostí a zkušeností. Všechno to formování osobnosti se potom promítá i do tvoření uměleckého charakteru člověka. Čím více toho poznáte, tím máte širší rozhled a jste více kreativní.

Líbí se mi, když mají studenti už i v raném věku nějakou vlastní vizi kam to chtějí v životě dotáhnout. Nebojte se být ambiciózní a průbojní, zároveň ale i pokorní a velmi důležitá je sebereflexe. Buďte zvědaví a ptejte se na cokoliv.

V Kroměříži už jsem byl několikrát. Je to jedno z nejkrásnějších měst, bohaté na kulturu a tudíž ideální prostředí pro hudební akademii. Na Moravu se těším.

Tomáš je velkou respektovanou osobností mezinárodního rozsahu. Je skvělé, že vynakládá úsilí pro tak důležitou věc jako je vzdělávání budoucích generací. V tomto má můj velký obdiv a podporu a přeji mu, aby se tento projekt dál úspěšně rozvíjel.