Dalibor Karvay

Dalibor Karvay

Letní houslová akademie v Kroměříži nabízí studentům unikátní možnost spolupráce pod vedením dvou špičkových houslistů – Dalibora Karvaye a Josefa Špačka

Dalibor Karvayhousle

Dalibor Karvay pochází ze slovenských Vrútek. Strhl na sebe pozornost už coby dítě, kdy už během studia na ZUŠ nahrál několik nahrávek pro Slovenský rozhlas, následně absolvoval mimořádné studium na Žilinské konzervatoři a následně na Vídeňské konzervatoři ve třídě prof. Borise Kuschnira. Z´častnil se řady mistrovských kurzů pod vedením špičkových pedagogů.

Mezi nejvýraznější úspěchy patří vítězství na setkání mladých hudebníků v Córdobě (1996), cena Eurovizie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), první místo na soutěži Tibora Varga (2003), cena Medzinárodní tribuny mladých interpretů New Talent (2005), vítězství na soutěži Davida Oistracha v Moskvě (2008).

Mezi zajímavosti z jeho hudebního života patří koncert pro prince Charlese z Walesu ve Winsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča. Opakovaně přijal pozvání na Seiji Ozawa International Academy ve Švýcarsku. V roce 2009 získal cenu ministra kultury Slovenské republiky za vynikající umělecké výsledky a úspěšnou mezinárodní reprezentaci slovenského interpretačního umění.

Jako sólista spolupracoval s renomovanými dirigenty jako je Leif Segerstam, Ion Marin, Hiroyuki Iwaki, Jaap van Zweden, Marek Janowski, Alexander Rahbari, Roman Kofman, Benjamin Wallfisch, Ondrej Lenárd, Oliver Dohnányi, Leoš Svárovský a ďalší. Spolupracoval s orchestry Rundfunk-Symfonie Orchester Berlin, English Chamber Orchestra, Camerata Salzburg, Orchestra Ensemble Kanazawa, Česká filharmonie, Nationaltheater-Orchester Mannheim, Radio-Symphonie Orchester Wien, Wiener Kammerorchester, Het Gelders Orkest, Solistes Européens, Luxembourg, Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátny komorný orchester Žilina a mnohé další.

Intenzivně se věnuje komorní hře – spolupracuje se špičkovými umělci, jako je Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir, Daniel Buranovský a jiní. Od roku 2014 pedagogicky působí na – Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien.

Medailon