Lukáš Moťka

Lukas-Motka

Lukáš Moťkapozoun

Lukáš Moťka je vyhledávaným sólovým a komorním hráčem. Vystoupil na mnoha pódiích doma i v zahraničí. V současné době spolupracuje s předními českými soubory a je sólo-trombonisou České filharmonie. Pedagogicky působí na Akademii múzických umění v Praze.

Hru na trombon vystudoval na Konzervatoři Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříži, následně na JAMU a magisterské studium završil na Akademii múzických umění v Praze. Svá studia si rozšířil také v zahraničí na Konservatorium privatuniversität Wien.

Během studií získal například 1. cenu a titul absolutního vítěze v soutěži konzervatoří ČR nebo 1. cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži žesťových nástrojů Brno Byl finalistou mezinárodních soutěží Hungarofest v Maďarsku, LieksaBrassWeek ve Finsku a ARD v Německu. Na mezinárodní soutěži v německém Markneukirchenu získal 3. cenu a na mezinárodní soutěži Pražského jara získal 2. cenu a titul laureáta.

Sólově vystoupil např. s Českou filharmonií, Filharmonií Brno, Pražským komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Karlovarským symfonickým orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice a Vogtland Philharmonie Greiz/Reichenbach.

Dnes zároveň působí v žesťovém soboru CzechBrass a ve Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Krátce se věnuje také jazzové hudbě, a to ve spolupráci s Czech Philharmonic jazz band. Provedl a nahrál několik českých premiér soudobých českých autorů, např. Juraje Filase, Ladislava Kubíka nebo Pavla Slezáka.

Lukáš Moťka osobně

Na svá studentská léta vzpomínám velmi rád. Příchod do Kroměříže byl v mém životě zlomový. A myslím, že nejen v mém. Je to tak kouzelné město, že musí uchvátit každého. Zvláště atmosféra konzervatoře je nezaměnitelná. Už když jsem jako malý žáček poprvé přijel na konzultaci, věděl jsem, že je to místo, kde chci studovat. A jsem velmi vděčný, že se mi to povedlo.

Nesmírně mě baví a naplňuje předávání zkušeností studentům. Ale musím říci, že díky pedagogické činnosti si svých pedagogů vážím mnohonásobně víc než před tím. Teprve teď totiž vím, jaká to je těžká a zodpovědná práce. Každopádně je to vždy výzva pro každého, kdo tuhle krásnou práci chce dělat poctivě a od srdce.

Tomáše znám už od svého příchodu na školu. Dnes se často potkáváme při koncertech v České filharmonii a vždy jde o setkání velmi milé. Nápad založit letní hudební akademii je senzační a vůbec mě nepřekvapuje, že si Tomáš vybral právě svou rodnou Kroměříž. Neznám lepší místo pro studium hudby. Moc se těším na spolupráci a letní setkání v městě zaslíbeném.